فیلم های تک قسمتی که پتانسیل ادامه یافتن را دارند! (بخش اول: امیر خان)

چهارشنبه 23 آبان 1397
05:26 ب.ظ
علی سرورعظیمی

Image result for aamir khan
همه شما فیلمی را بعنوان بهترین فیلمی که تاکنون مشاهده کرده اید پرورش داده اید و مطمئناً فیلم هایی که علاقه شما به آن بیش از حد است دوست دارید ادامه پیدا کند و قسمت دوم آن ساخته شود. ما در این بخش قصد داریم تا فیلم های تک قسمتی که میتوانند ادامه داشته باشند را با ذکر دلایل مختصر و مفید عنوان کنیم. در اولین بخش از این مطلب ما به فیلم های آقای کمالگرا امیر خان میپردازیم؛

1- Sarfarosh 1999: این فیلم یک فیلم بسیار باکیفیت، استاندارد و نمره بالا است که در همان زمان توانست تماشاچی زیادی را به سینما بکشد. این فیلم یک ویژگی خاص داشت و آن داستان بسیار برگشت پذیرش بود. شما میتوانستید در هر لحظه از فیلم اتفاقی را مرور کنید که در گذشته آن را شاهد بوده اید و میخواهید آن اتفاق کلیشه ای را در فضایی عجیب تصور کنید. این فیلم میتواند قسمت دوم داشته باشد هرچند از زمان آن گذشته است و دیگر کسی نمیتواند به ساخت Sarfarosh 2 امیدوار باشد. در 30 آوریل سال 2000 بمناسبت یکساله شدن این فیلم موفق و جذاب جان ماتان که مسئولیت کارگردانی، تهیه و نویسندگی داستان را داشت در مصاحبه ای با مجله فیلم فیر گفت: "از این همه استقبال شوکه شدم، نمیدانم چگونه از مردم خوب هند تشکر کنم. حالا که Sarfarosh اینقدر موفق شد دوست دارم تا قسمت دوم هم داشته باشد تا ببینم آن وقت مردم چگونه واکنشی نشان خواهندداد. البته ساخت Sarfarosh 2 خواسته مردم زیادی هست." اما او روی این مسئله فکر نکرد و شاید اگر به فکر آن افتاده باشد تصمیمی برای ساخت ادامه این فیلم پرفروش و جذاب نگرفت و این فیلم در همان قسمت اول پایان یافت درحالیکه بسیاری منتظر سرفروش 2 بودند و تا اواخر سال 2003 شایعات زیادی مطرح میشد.

2- Mann 1999: امیر خان حیرت انگیز در یک سال 2 فیلم بسیار زیبا را ایفای نقش کرد و هر دو فیلم آن باعث ازدحام زیاد سینما ها شد، این فیلم نیز به یکی از بهترین و محبوب ترین فیلم های تاریخ امیر خان و حتی بالیوود تبدیل شد. داستانی سراسر عاشقانه که داستانی ویژه و تازه بود و نویسنده زبده آن باعث این کار شده بود. اما نکته ای که اینجا قابل بحث است داستان نیمه تمام این فیلم است. هرچند زوج این فیلم به خوبی کنار هم داستان را پایان دادند اما سرنوشت دیگر اعضای داستان مشخص نشد. حتی اتفاقات پیش آمده در این فیلم نظیر کشته شدن برادر کاران دو سینگ (امیر خان) مورد بحث واقع نشد. به همین دلیل مردم تا حدودی نسبت به این فیلم معترض شدند و دسته جمعی خواستار ساخت دنباله این فیلم شدند تا موضوعات ناتمام مشخص شود. هیچکس هیچ واکنشی نشان نداد اما تهیه کننده دوم فیلم یعنی آشوک تاکریا در همان زمان مدعی شد که سرمایه Mann 2 در حال تأمین است و سایر عوامل را راضی میکند تا به این فیلم بپیوندند اما هیچ اتفاقی رخ نداد. حتی شایعات زیادی مبنی بر حضور آجی دوگان در فیلم رخ داد و برخی از حضور رانی موکرجی بعنوان نقشی کامل سخن گفتند اما Mann 2 هرگر ساخته نشد و هواداران این فیلم را چشم انتظار گذاشت. مردم از تماشای ادامه این فیلم هم نومید شدند تا زمانیکه همه چیز خاموش شد و این موضوع دیگر پیگیری نشد.

3- 3 Idiots 2009: این فیلم یکی از بهترین فیلم های تاریخ بالیوود میباشد. با نمرات خارق العاده و نقدهای مثبت شگفت انگیز 3 احمق بالیوود توانستند پله های موفقیت را یکی یکی طی کنند. علاوه بر آن فیلم 3 احمق تا 2013 پرفروش ترین فیلم تاریخ بالیوود بود و اولین فیلمی بود که وارد باشگاه 200 کروری ها شد، با فروش 202 کروری حدود 3 و نیم سال لقب آل تایم بلاک باستر را کسب کرد و صدرنشین باکس آفیس بود. ساخت ادامه این فیلم دلیل خاصی ندارد اما هر شخصی خود را جای نویسنده داستان قرار دهد میتواند داستانی برای 3 احمق 2 تعریف کند. البته فقط یک نویسنده خارق العاده باید فیلمنامه آن را شروع کند اما بهرحال داستان های زیادی در ذهن هواداران امیر خان شکل گرفته است. هواداران این فیلم چندین بار درخواست خود را مبنی بر ساخت ادامه این فیلم به وینود چوپرا فیلمز (شرکت مسئول تهیه و تنظیم این فیلم) ارائه کردند اما کسی نخواست این درخواست را بشنود. البته هنوز هم زمزمه هایی در رسانه ها می پیچد که کارگردانانی دیگر از این شرکت میخواهند 3 احمق دوم را بسازند و برخی نیز مدعی شده اند که خود راجکومار هیرانی (کارگردان فیلم) برای پروژه بعدی اش داستانی برای دنباله فیلم 3 احمق نوشته است اما همه این اخبار شایعه ای بیش نیست و ساخته ذهن رسانه هاست و هیچ خبری تأییدشده نیست پس به این اخبار اطمینان نکنید.

4- Talaash 2012: فیلم نسبتاً خوب که مورد استقبال واقع شد و نمرات خوبی نیز دریافت کرد اما از لحاظ فروش موفقیت آمیز نبود و فیلم عادی فروش کرد و سود زیادی به جیب تهیه کننده نرفت. اما بهرحال بینندگان فیلم از دیدن آن راضی بودند و حتی بسیاری از منتقدین این فیلم را عالی عنوان کردند. نوازالدین صدیقی 4 بار جایزه برای این فیلم دریافت کرد و میتوانیم شروع دوران اوج نوازالدین صدیقی را از همان فیلم بدانیم. این فیلم یک جایزه بین المللی آسیایی نیز برد. تنها دلیل منطقی برای ساخت تلاش 2 داستان جنایی و پلیسی آن بود. همیشه یک فیلم جنایی، پلیسی یا قهرمانانه میتواند ادامه داشته باشد چون فساد و ارتکاب جرم های مختلف میتواند نمایش داده شود. این فیلم نیز یکی از فیلم های مبارزه با فساد بود و امیر خان نقش پلیس داستان را داشت. اگر تلاش 2 ساخته شود که البته اینگونه فکر نمیکنیم داستان های مختلف جنایی را میتوانیم برای آن تعریف کنیم. مثل فیلم های دووم، دبنگ و دان که جنایی بودند و چندین قسمت از آن ساخته شده است و قسمت های دیگر آن هم در دست ساخت قرارگرفته است.

5- PK 2014: این فیلم نیز همانند 3 احمق با حضور امیر خان و کارگردانی راجکومار هیرانی ساخته شد، فیلمی بسیار تأثیرگذار، تحسین شده، پرفروش، امتیاز بالا، دارای نقدهای فراوان مثبت از سراسر جهان و بسیاری از نکات مثبت دیگر که در این فیلم گنجانده شد. این فیلم مطمئناً میتواند قسمت دوم هم داشته باشد. در پایان داستان شما مشاهده میکنید که کاراکتر رنبیر کاپور که حضوری افتخاری دارد زبان هندی را از پی کی (امیر خان) یاد گرفته است و با او تصمیم گرفته به زمین سفر کند. مطمئناً قضایای سفر این دو با هم میتواند جذاب باشد و داستان متفاوتی را در پی داشته باشد. بعلاوه آن اگر شاهد تشکیل مثلث امیر خان، رنبیر کاپور و انوشکا شرما باشیم یک اتفاق نوین را شاهد خواهیم بود که 3 بازیگر در اوج و سوپراستار در آن ایفای نقش خواهندکرد. چندین بار بحث ساخت PK 2 مطرح شد اما راجکومار هیرانی گفت علاقه ای به دنباله دار کردن این فیلم ندارد اما مشتاق است که این فیلم را تماشا کند. او به کارگردانان زیادی پیشنهاد ساخت قسمت دوم این فیلم را با همان بازیگران داد اما کسی حاضر نشد. خوب هم شد چون هیچ کسی مانند راجکومار هیرانی نمیتواند چنین داستانی را ابداع کند و فقط از دستان جادویی راجو هیرانی این کار بر می آید.


بزودی ... فیلم های تک قسمتی که پتانسیل ادامه یافتن را دارند! (بخش دوم: شاهرخ خان)
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بالیوود تاپ است. || طراح قالب avazak.ir