نگاهی به کارنامه درخشان سانجی لیلا بانسالی؛ تو فوق العاده ای آقای بانسالی!

دوشنبه 26 آذر 1397
11:57 ب.ظ
علی سرورعظیمی

Image result for sanjay leela bhansali
سانجی لیلا بانسالی نه تنها یکی از بهترین کارگردانان هند بلکه از پخته ترین و کاربلد ترین کارگردانان جهان به شمار میرود. پروژه های او همیشه در لیست پرفروش ترین فیلم ها بوده است و نمرات دریافتی فیلم های او همیشه بسیار بالا بوده است. سانجی لیلا بانسالی از معدود کارگردانانی که نهایت تلاش خود را میکند تا کار خوبی از آب دربیاید حتی اگر بتواند از جان خود هم میگذرد تا هواداران راضی باشند. این موضوع را میتوان از پیری او در فاصله 2 سال فهمید. او در رام لیلا ظاهری جوان داشت با موها و محاسن مشکی اما برای باجیراومستانی که 2 سال بعد از این فیلم بود چین و چروک های صورت او نمایانگر سختکوشی او بود. ما در این مقاله قصد داریم به بهترین آثار سانجی لیلا بانسالی خارق العاده بپردازیم، کسی که همیشه با کارهای خارق العاده اش مردم را حیرت زده کرده است و همیشه نامش در کاندیدهای جوایز بوده است و شانس اصلی کسب جایزه بوده است.

من قلبم را برای محبوبم میفرستم (Hum Dil De Chuke Sanam) محصول 1999؛

فیلم شگفت انگیزی که خالق زوجی حیرت انگیز شد، زوج نیمه تمام سلمان خان، آیشواریا رای؛ همه ما از مشکلات بوجود آمده بین این 2 اسطوره خبر داریم پس بهتر است در این مقاله به آن دامن نزنیم. این فیلم جزء اولین فیلم ها با مضمون قهرمان بازنده بود. مضمون محبوبی که در فیلم هایی نظیر Kabhi Haan Kabhi Naa و Kal Ho Naa Ho دیده ایم. این فیلم در 1999 تبدیل به یکی از بهترین فیلم های بالیوود شد و نظر منتقدین را جلب کرد. این فیلم با کاندید شدن در 42 بخش در جشنواره های مختلف و دریافت 26 جایزه رکورد خاصی را برای خود ثبت کرد و همان سال شروع عصر طلایی سانجی لیلا بانسالی بود. نموداری که هرگز نزولی نشد و همیشه صعودی بود.

دوداس (Devdas) محصول 2002؛

آقای بانسالی دوباره با آیشواریا جان تازه ای به پرده نقره ای بخشید اما این بار کاملاً جذاب تر، دوباره قهرمان بازنده و سبکی که سانجی لیلا بانسالی در آن جا افتاده بود. فیلم دوداس از آثار شاهکار بالیوود است و همیشه نام آن در صدر فیلم های عاشقانه می درخشد. ایفای نقش حیرت انگیز شاهرخ خان و آیشواریا و البته مدهوری دیکشیت عالی تر از همیشه به روند موفقیت فیلم کمک شایانی کرد. سانجی لیلا بانسالی پس از ناکامی در تشکیل زوج سلمان، آیش زوج هنری شاهرخ خان ، آیشواریا را انتخاب کرد و از این انتخاب هرگز پشیمان نشد. هنوز که هنوز است سانجی لیلا بانسالی دوداس را بهترین فیلم خود عنوان میکند و معتقد است این فیلم با کمک بازیگران توانسته در تمامی دنیا هوادار جذب کند. همینطور هم هست. جالب است بدانید که مردم آلمان با تماشای این فیلم و اکران عمومی آن در کشورشان طرفدار دو آتشه شاهرخ خان شده اند و او اسطوره مردم آلمان است. 80 درصد آن برمیگردد به هنر بی نظیر سانجی لیلا بانسالی، البته بی انصافی نکنیم که ایفای نقش شاهرخ خان محشر بود و آن کاراکتر هرگز از یادها پاک نخواهدشد. دوداس با کاندید شدن در 60 بخش و دریافت 51 جایزه رکورددار دریافت بیشترین جایزه در بالیوود بعد از 2000 است. دوداس یک شاهکار سینمایی است که بسیاری از بزرگان سینمای جهان هم از او تقدیر کرده اند.

سیاه (Black) محصول 2005؛

سانجی لیلا بانسالی دست نکشید و همچنان روند رو به جلوی خود را ادامه داد. فیلم سیاه با ایفای نقش شاهنشاه بالیوود آمیتا باچان یکی از موفق ترین و بهترین فیلم های تاریخ بالیوود و حتی جهان است. فیلم سیاه یا بلک توانست همه انتظارات را برآورده کند. جالب است بدانید که این فیلم در کشورهای آفریقایی بدلیل وضع مالی نامناسب بطور رایگان اکران شد و پیشنهاد آمیتا باچان بزرگ بود. سانجی لیلا بانسالی نیز بسرعت این پیشنهاد جذاب را پذیرفت. این فیلم با کاندید شدن در 66 بخش و دریافت 50 جایزه سانجی لیلا بانسالی را تبدیل به پرجایزه ترین کارگردان تاریخ هند کرد. در سومین تجربه هنری خود او به مقام بالایی دست پیدا کرد و بعید نبود. چون او همیشه خارق العاده بوده، هست و خواهدبود و کسی منکر این قضیه نیست حتی دشمنان جانی این بزرگمرد هندی، سانجی لیلا بانسالی در کنار آمیت جی غوغا کرد.

گزارش (Guzaarish) محصول 2010؛

دوباره خلق شاهکار سانجی لیلا بانسالی مشهود بود. اثری ماندگار و البته اقتباس شده از فیلم هالیوودی دختر میلیون دلاری اما مطمئناً به همان کیفیت و به عقیده برخی بهتر، آقای بانسالی بعد از اینکه با سه اسطوره تاریخ هند سلمان خان، شاهرخ خان و آمیتا باچان آثار محشری خلق کرد به سراغ ریتیک روشن پرانرژی و جذاب رفت. اما جالب است بدانید گزینه اول برای این فیلم سلمان خان بوده است اما او بدلیل مشغله کاری خودش این پروژه را قبول نکرد و بعدها گفت من نمیتوانستم بهتر از ریتیک بازی کنم. راست گفت! ریتیک روشن بهترین نمایش خود را برای سانجی لیلا بانسالی رونمایی کرد. این رابطه خارق العاده بین بازیگران و سانجی لیلا بانسالی همیشه جذابیت خاصی دارد. ریتیک روشن همیشه در مصاحبات خودش گزارش را بعنوان برترین فیلم و سانجی بانسالی را بهترین کارگردان خودش معرفی کرد. بهتر است مطلع باشید که نگارش فیلمنامه گزارش 9 ماه طول کشید اما در طول این 9 ماه سانجی لیلا بانسالی تمامی بازیگران را نظیر ریتیک روشن، آیشواریا رای و آدیتی روی کاپور آماده باش داد و هر روز آنها را یک تا 2 ساعت تمرین می داد. این نکته نیز حائز اهمیت است که آیشواریا برای سومین بار زیر دست سانجی لیلا بانسالی شاهکار خلق کرد و تبدیل به چهره همیشه ماندگار آسیا شد. این همان رابطه جذاب بین کارگردان و بازیگر است.

رام لیلا (Ramleela) محصول 2013؛

و حالا نوبت به شروع عصر طلایی رنویر سینگ و دیپیکا پادکون رسید. سانجی لیلا بانسالی بعد از ماندگار کردن چهره بازیگران فوق الذکر خواست کشف جدیدی را به سینما ارائه کند. رام لیلا با موضوع کلیشه ای جنگ قبیله ای نوع خاصی را دربرگرفته بود. رام لیلا با ایفای نقش رنویر سینگ و دیپیکا پادکون زوج جدیدی را به سینمای درحال توسعه هند معرفی کرد. این زوج با سانجی لیلا بانسالی ماندگار شدند و امروزه آنها زن و شوهر هم هستند. رام لیلا در سالی اکران شد که با فیلم های پرستاره و پرانتظار قطار چنای، دووم 3 و کریش 3 رقابت میکرد و جرئت زیادی میخواست که با بازیگرانی نسبتاً تازه وارد از پس چنین رقابتی بر بیاید. اما رام لیلا به خوبی ظاهر شد و در کنار این فیلم ها نام خود را ثبت کرد و سال 2013 را برای شروع عصر طلایی بالیوود آماده تر کرد.

باجیراومستانی (Bajirao Mastani) محصول 2015؛

تکرار زوج دوست داشتنی رام لیلا و بازهم موفق، رنویر سینگ و دیپیکا پادکون این بار با همراهی چهره بین المللی پریانکا چوپرا دست همکاری دادند و اثری ماندگار را بجا گذاشتند. باجیراومستانی یک پروژه و اثر بسیار جذاب از سانجی لیلا بانسالی که در سبک تاریخ هند به نوبه خودش بسیار خارق العاده بود. جای حرفی نمی ماند چوایز بی شمار این فیلم مشهود است. نکته حائز اهمیت درباره بانسالی اسطوره این است که او با دریافت 4 جایزه بهترین کارگردانی در جشنواره های مختلف برای این فیلم تبدیل به پرافتخارترین کارگردان تاریخ بالیوود شد و رکوردی دیگر را به نام خودش ثبت کرد. اگر او فقط 5 جایزه دیگر ببرد این رکورد را در آسیا می شکند و نام بالیوود را ماندگار تر میکند. این امر از بانسالی صاحب بر می آید، ناسلامتی او بهترین است.

پادماوات (Padmaavat) محصول 2018؛

و آخرین اثر تا این لحظه که بهترین آن ها بود. پروژه جذاب پادماوات برای سومین بار با زوج رنویر و دیپیکا تکرار شد اما این بار شاهد کاپور ضلع دیگر را تشکیل داد. این مثلث آتش به پا کرد و اثر جذاب دیگری را ثبت کرد. سانجی لیلا بانسالی در آخرین مصاحبه خود ادعا کرده که دوداس بهترین فیلم او و پادماوات سخت ترین فیلم او بوده است. این پروژه پنجمین فیلم پرهزینه تاریخ بالیوود بود و فروش بالایی را ثبت کرد و فیلم تبدیل به بلاک باستر شد. این اثر بسیار جذاب رنویر سینگ را در نقش علاءالدین خلیجی مسلمان و هوس باز در بر داشت و رنویر سینگ شگفت انگیز مثل همیشه خارق العاده ایفای نقش کرد.

حالا 3 پروژه پشت سر هم سانجی بانسالی به همراه رنویر سینگ و دیپیکا پادکون منجر به داستان عشقی جذاب این دو شد. سرانجام پس از 5 سال رابطه عاشقانه جذاب بین این دو که کاملاً آشکار بود اما دیپیکا قصد مخفی کردن آن را داشت منجر به ازدواج شد. زوج محبوب بالیوود که زیر دست سانجی لیلا بانسالی بزرگ ماندگار شده اند و جاودانه، بهتر است منتظر پروژه بعدی تولیدات بانسالی باشیم که ظاهراً با رنویر سینگ نیست و جذابیت آن صد برابر است. سانجی لیلا بانسالی برای پروژه بعدی اش قصد دارد از 4 ضلعی شگفت آور شاهرخ خان، سلمان خان، دیپیکا پادکون و آدیتی روی حیدری استفاده کند. اگر این اتفاق بیفتد که بر اساس ادعای نزدیکان وی قطعی بنظر میرسد شاهد ازدحام فراوان سینماها خواهیم بود.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بالیوود تاپ است. || طراح قالب avazak.ir